Zabiegi wykonuje


Masz pytania? Chcesz umówić wizytę?

Zabiegi w znieczuleniu miejscowym

Jakie są objawy

    Jej objawami są dolegliwości bólowe nadgarstka po stronie kciuka, szczególnie nasilone przy ruchach przywiedzeniowych ręki zgiętej w pięść. Choroba występuje u osób w różnym wieku, a jej etiologia nie jest ostatecznie poznana. Przez wiele lat sądzono, że przyczyną dolegliwości jest ograniczony stan zapalny. Ostatnie doniesienia w piśmiennictwie fachowym nie potwierdzają tej teorii.

    Osobami, u których zaobserwowano częstsze występowanie tego schorzenia, są młode matki. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w 4–6 tyg. po porodzie i związane są ze zmianami hormonalnymi.Osobami, u których zaobserwowano częstsze występowanie tego schorzenia, są młode matki. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w 4–6 tyg. po porodzie i związane są ze zmianami hormonalnymi.

    W pierwszej fazie, leczenie choroby de Quervein powinno być zachowawcze.

    W przypadku braku poprawy, można zastosować zastrzyk sterydów w okolicę pierwszego przedziału prostowników choć wg danych z piśmiennictwa postepowanie takie cechuje najczęściej tylko przejściowa poprawa i nawrót dolegliwości po 4-8 miesiącach.

Leczenie chirurgiczne

    Chirurgiczne odbarczenie pierwszego przedziału prostowników jest leczeniem najskuteczniejszym choroby de Quiervain, mającym najniższy odsetek nawrotów dolegliwości. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po przygotowaniu pola operacyjnego ortopeda wykonuje cięcie po promieniowej stronie wyrostka rylcowatego kości promieniowej. Odsłania pochewkę ścięgnistą otaczającą przedział po czym przecina ją w Z. Następnie uwalnia ścięgna z ewentualnych zrostów pozapalnych. Wykonuje płukanie rany. W zależności od napięcia tkanek troczek jest rekonstruowany z wydłużeniem – plastyka Z, bądź pozostawiany bez zamknięcia. Warstwowe zamknięcie rany. Opatrunek jałowy. Pacjent po zabiegu opuszcza klinikę. Wymagane jest unieruchomienie nadgarstka i kciuka w ortezie do zagojenia rany (zwykle 10-14 dni). Po tym okresie zalecane są rehabilitacyjne ćwiczenia usprawniające.

Powrót do pracy po zabiegu operacyjnym

    Opcja powrotu do pracy po operacji cieśni nadgarstka uzależniona jest od charakteru pracy Pacjenta i możliwa jest w okresie między drugim a czwartym tygodniem od operacji. Większość pacjentów wraca do pracy już po trzech tygodniach od zabiegu.